Personal
$14.56/182days
$21.90/365days
$36.00/720days
Create an account or login using the buttons above.
Group
$99/182days
$178.85/365days
$321.20/730days
To SignUp: Create a personal account first, then convert it to a group.
Managed
- We participate as an administrative team member of your group to help with project(s) or QC management.
To SignUp: Create a group account first
Compare Services
| Personal | Group | Managed | |
|---|---|---|---|
| Data not erased on lapse (unless you request) | ✓ | ✓ | ✓ |
| Maintain recipes, units | ✓ | ✓ | ✓ |
| Do chemistry | ✓ | ✓ | ✓ |
| Maintain materials | ✓ | ✓ | ✓ |
| Maintain photos | ✓ | ✓ | ✓ |
| Maintain firing schedules | ✓ | ✓ | ✓ |
| Maintain projects | ✓ | ✓ | |
| Maintain testing records | ✓ | ✓ | |
| Sharing OnLine | ✓ | ||
| Number of users | 1 | 20 | 20+ |
| Our oversight and training | ✓ |
What People Say About Us
• Let me begin by saying thank you! The resource you have provided is immensely valuable! Ive learned more from your website than I did during grad school.. jokes on me. Thank you for everything!
• Thank you so much for all your written out knowledge on materials. I'm the manager of our art school program, where we make our own clay and glazes. Your articles have helped me endlessly.
• I love insight BTW. I have been showing everyone at Alfred how easy it is to do UMF while comparing two recipes next to each other. The up and down toggles make it easy to understand cause and effect. They are also impressed how easily i can switch between my computer and smartphone and maintain all my work and recipes. BTW I just love insight. It has changed my experience and knowledge of glazes drastically.
• My glazes activities are seasonal anyway. In the summer i make pots in winter I think about chemistry and sit at a PC. I looked at your pricing again and it is indeed reasonable.
• Tony, I looked at Insight Live today more carefully. It is quite an accomplishment! Congrats to you!
Click here to see all 220